Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199358 times)

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
ни они незнаат како се царини...обично од ракав ги тресат цените....

Секогаш е така, јас не знам на пратката пишува дека е поклон (обично така барам да пишат од местото од кај што купувам) овие кај нас пак царина ќе ти пишат ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Секогаш е така, јас не знам на пратката пишува дека е поклон (обично така барам да пишат од местото од кај што купувам) овие кај нас пак царина ќе ти пишат ;)

А од кое место купуваш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Секогаш е така, јас не знам на пратката пишува дека е поклон (обично така барам да пишат од местото од кај што купувам) овие кај нас пак царина ќе ти пишат ;)

А од кое место купуваш?

Досега имам купувано од ebay и од dealextreme, а пред некој ден се обидов и од alibaba па ќе видиме што и како ќе стигне. А за договарање што реков тоа, тоа само од ebay кога купувам го применувам од другиве не сум се обидел ;)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
мислам дека до 45 евра е без царина,се нагоре е со царина и ддв.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мислам дека до 45 евра е без царина,се нагоре е со царина и ддв.

Да, тие 45 се во евра, не во долари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Македонија работи пред се со валутите денари и евра,после тоа доаѓа доларот како валута.Јас мислам дека исто е се  само разликата е што можеби приметиле дека цело време исти луге нарачуваат работи од некаде и можеби им станало сомнително :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Македонија работи пред се со валутите денари и евра,после тоа доаѓа доларот како валута.Јас мислам дека исто е се  само разликата е што можеби приметиле дека цело време исти луге нарачуваат работи од некаде и можеби им станало сомнително :)

Не сме само ние што нарачуваме online работи ;). Јас барем знам уште двајца или тројца кои нарачуваат, но не пишуваат ништо тука на форумов во врска со тоа. Не е дека не сакаат, едноставно не се интересираат за електроника или gadgets, они нарачуваат патики, маички, такви работи, а за такви работи, искрено, и не ме интересира дали им ги царинат или не ;). А ако ме заинтересира, ќе си прашам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Македонија работи пред се со валутите денари и евра,после тоа доаѓа доларот како валута.Јас мислам дека исто е се  само разликата е што можеби приметиле дека цело време исти луге нарачуваат работи од некаде и можеби им станало сомнително :)

Не е до тоа, државата не сака ти да земаш од странство а за тоа државата да нема ќар. Па затоа во последно време само ја намалуваат границата, пред тоа беше 100 евра, кај и да ќе ни го намалат на 10 евра или уште помалку за една мастика од ebay да си купиме :D

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Сега за сега нема никаква промена на сајтот на царина,така да сега за сега останува 45 евра...а за понатаму ништо чудно да ја намалат...ништо не ме чуди во оваа држава.

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Сега за сега нема никаква промена на сајтот на царина,така да сега за сега останува 45 евра...а за понатаму ништо чудно да ја намалат...ништо не ме чуди во оваа држава.

Не на крај целосно ќе биде забрането, и ќе ја изолираат Македонија од светот :D

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Или тоа или ке се кренеме и ќе ја искршиме поштата  ;D со све царински оддел.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Поштата не е крива, царината е крива :)
и најчесто запираат сомнителни пратки, еден другар ми кажуваше порачал некој прекинувачи, му ги запреле на царина поради тоа што им личеле на запалки за експлозив :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Поштата не е крива, царината е крива :)
и најчесто запираат сомнителни пратки, еден другар ми кажуваше порачал некој прекинувачи, му ги запреле на царина поради тоа што им личеле на запалки за експлозив :)

До царинана е бе, не се нормални тие, од ракав ги лупаат цените, а овие од пошта како ќе им наредат така :D

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #223 on 13.03.2012, Tuesday, 12:38:10 (Edited 13.03.2012, Tuesday, 12:56:52) »
Здраво ме интересира дали можам со ова картичка да порачам од "dealextreme"

еве нешто за картичката
Code: [Select]
http://www.stbbt.com.mk/?ItemID=ADA89555EB367B41811BEBDACCC002DDФала однапред :):)


Offline Gele_PP

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Филип, за картичката не знам, ама ако сакаш постои можност со кеш јас да ти порачам.. ако си заинтересиран пиши приватна порака.
Размислувај зелено !!!