Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199360 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мани што ќе треба да им објаснуваш што правиш со отпадот, него како ќе им објасниш дека не треба да ти царинат 10Kg роба ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Мани што ќе треба да им објаснуваш што правиш со отпадот, него како ќе им објасниш дека не треба да ти царинат 10Kg роба ;D.

Баш јас сакав тоа да ти пишам, мене за едно кило од германија што ми стигнаа некои работи од кај роднини ми земаа 200 денари, па сеа рацунај ти ако зимаа по 200 денари за кило, за 10 кила ви требало 2000 денари. А и плус неможеш да знаеш што ќе ти пратат, може да ти испратат некои далечински, ни делови ќе најдеш во нив ни ништо па само ќе се нервираш :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе биде интересно, ќе си ја пробам среќата 10E кај биле кај небиле, ни ќе се збогатам ни ќе осиромашам за тие 10Е, ако бараат повеќе од 10-15 за да го потигнам пакетот ќе им го оставам, па тие што знаат нека прават
само ќе побарам од фирмава фактура и печат да стават по сите прописи да е да се гледа од 1км која е цената

hahaha
ама ако најдам па нешто корисно, гледам на нет се фалат има интересни работи во кутиите кој вредат повеќе од тоа за што е купена една кутија :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
ќе биде интересно, ќе си ја пробам среќата 10E кај биле кај небиле, ни ќе се збогатам ни ќе осиромашам за тие 10Е, ако бараат повеќе од 10-15 за да го потигнам пакетот ќе им го оставам, па тие што знаат нека прават
само ќе побарам од фирмава фактура и печат да стават по сите прописи да е да се гледа од 1км која е цената

Па најпаметно така ќе ти биде остај им го пакетот во пошта и тие го враќаат назад од кајшто е порачан и причекај едно 10 - 15 дена и после на paypal поднеси жалба дека не си го примил тоа и ќе ти ги вратат парите. Нема да ти прават проблеми зашто сигурно за 10 дена ќе го вратат од кај што стигнало :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да отидеш до отпад ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мисли си ти дека ќе го вратат назад, кога ќе им објаснам јас дека се тоа е платено, или ќе оди на аукција или ќе го фрлат негде :)

гига, немаме повеќе квалитетни отпади, се што имаше квалитетно или е искршено или е извадено
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
мисли си ти дека ќе го вратат назад, кога ќе им објаснам јас дека се тоа е платено, или ќе оди на аукција или ќе го фрлат негде :)

Јас мислам дека ги враќаат ;)

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Сакам да прашам доколку нешто не подигнам од царина, после дадениот рок, дали може дома да ми стигне казна (причина поради којашто не сакам да го подигнам е висока царина) ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакам да прашам доколку нешто не подигнам од царина, после дадениот рок, дали може дома да ми стигне казна (причина поради којашто не сакам да го подигнам е висока царина) ;)

Не, не е законски регулирано задолжително да си ја подигаш поштата ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Сакам да прашам доколку нешто не подигнам од царина, после дадениот рок, дали може дома да ми стигне казна (причина поради којашто не сакам да го подигнам е висока царина) ;)

Не, не е законски регулирано задолжително да си ја подигаш поштата ;D.

Има нов закон сеа излеа за царинењево, огин ќе прават. Таа по телефон ми вика барај си шпедиција за да ти ги доставиме до дома, ко божем јас еден камион работи имам :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има нов закон сеа излеа за царинењево, огин ќе прават. Таа по телефон ми вика барај си шпедиција за да ти ги доставиме до дома, ко божем јас еден камион работи имам :D

Од каде ти е оваа информација? Бидејќи и јас добив слична информација, затоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Има нов закон сеа излеа за царинењево, огин ќе прават. Таа по телефон ми вика барај си шпедиција за да ти ги доставиме до дома, ко божем јас еден камион работи имам :D

Од каде ти е оваа информација? Бидејќи и јас добив слична информација, затоа.


Па таа по телефон ми кажа нешто, доколку пишува некоја фирма на пратката (во таа ипратницата) мораш да си бараш шоедиција којашто ќе ти ги преземе. Епа сеа јас тоа прашувам да не ме репнат на велико ако не ги подигнам ??? Само некои нови закони се донесуваат во државава >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па таа по телефон ми кажа нешто, доколку пишува некоја фирма на пратката (во таа ипратницата) мораш да си бараш шоедиција којашто ќе ти ги преземе. Епа сеа јас тоа прашувам да не ме репнат на велико ако не ги подигнам ??? Само некои нови закони се донесуваат во државава >:(

Не, не може да те репнат, нема како, ти пишав, не е задолжително да си ја подигаш поштата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline FilMakedon

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
До 45 долари не се царинат, над 45 долари следува царина (само сеуште не знам како царинат) :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ни они незнаат како се царини...обично од ракав ги тресат цените....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)