Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199427 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Со здравје да се служиш. Треба и јас да видам, ако ме заинтересира нешто да нарачам
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
фала, квалитетот е кинески, немам мно гулеми очекувања, барем истите овие кој ги купив се каде каде поефтини отколку тука, а тука скоро исти (кинески) се продаваат за дупло повисока цена
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас од Amazon нарачав PLCC Extractor и Flux Pen, па ќе видиме дали ќе стигне ;).

Инаку, само за информација, од Amazon не можете да нарачувате со Maestro (немам screen shot-ови, ама пробајте па ќе видите), нарачкава ја напрвив бидејќи и онака имав gift certificate од mturk, уште од времето ми била останата, па сакав да ги истрошам парите ;). Инаку, не се исплати, барем дупло поскапо се фаќа од цената на некои од овие работи од dealextreme и некои други сајтови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Знам за амазон најчесто е користен кај нас за книги и некој многу ситни работи,иако мислам дека овие германскиве сајтови ни се единствен спас :))) кога се работи за оригинални делови,а за кинески имате каде сакате и кај нас тука и на веке познатите сајтови

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знам за амазон најчесто е користен кај нас за книги и некој многу ситни работи,иако мислам дека овие германскиве сајтови ни се единствен спас :))) кога се работи за оригинални делови,а за кинески имате каде сакате и кај нас тука и на веке познатите сајтови

Абе да, ама проблем е што тие се скапи ;D. Овие кинескиве се евтини ;). А и кинескиве не се баш лоши ;). Како ќе ти се погоди е муабетот ;).

Инаку, од Amazon втората нарачка ми ја откажаа, за Flux Pen. Повеќето дистрибутери и производители не испорачуваат до Македонија :S. Но најдов еден кој испорачува, uxcell ;). И нарачав некои други глупости од него, само колку да ги истрошам парите на gift certificate-от ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #170 on 21.02.2012, Tuesday, 21:31:25 (Edited 21.02.2012, Tuesday, 21:36:58) »
Нешто ми е чудно кај овие од dealextreme.com порачав штравцигерчиња колку за проба, ги порачав на 23 ти јануари а дуре пред некој ден ми пристигна меил дека се испратени... Еве слика за она што ме буни. Односно дали се испратени на 28,29,30 јануари (поради кинеската нова година) или пак се испратени на 16 февруари како што ми пишале... Незнам од кога да ги бројам деновите за да знам колку сум го чекал...
исто така имам добиено меил на 12 февруари дека е испратена пратката...


и кога ке одам на order tracking на dealextreme.com ми го покажува ова:


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #171 on 21.02.2012, Tuesday, 21:34:32 (Edited 21.02.2012, Tuesday, 21:36:34) »
па најверојатно праткате ти е испратена или на 12 или на 16, најверојатно немале на лагер тоа што го бараше, па додека да набават и да испратат помина некое време
имаш 2 нарачки направено ?
една ти е на 12 испратена друга на 16 ?
точно е тоа што ти пишале во емаил кога се испратени, ако пишува таму дека се на 16, значи тогаш се пратени, ако пишува 12, тогаш се испратени

десно гледаш дека немаш Tracking Number, ако имаше тука број тие се за тракинг, ама пошто испраќаат преку HK mail (или што е веќе) тракингот не верувам дека многу ќе ти користи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
На 12-ти  изгледа е пратено пошто така ти пишува во меил...

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Еве го едитирав постот и ставив слика. од меиловите кога ми ги пратиле.. Иначе немам 2 работи. Само една е и едно е платено со картичка.... баш сега ке ја проверам картичката, да не повлекле пари и за нешто друго што неверувам дека може да биде...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да не имаш прицнато на тоа Re-Order, ако имаш прицнато на тоа, можно е да ти препратиле пак истото :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Не, сега сватив што е... Прво сакав да порачам 2 работи со износ од 7$ штравцигерчиња и уште еден кинески волт метар за ac/dc но пред да почнат повторно со работа ради кинеската нова година, но гледам сега и свете ги пратиле... Доколку стигнат и двете уредно ке се осигурам и да си порачам централно или пак некое од тие чкарт појачалата кои ке ги сместам во југо :D
поздрав и се извинувам што сметав малце во темата...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ич не сметаше во темата, добро е да се сподели искуството околу овие нарачки со другите членови :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #177 on 22.02.2012, Wednesday, 22:15:24 (Edited 22.02.2012, Wednesday, 22:17:27) »
Внимание !!!
пазете што купувате од goodluckbuy гледав многу луѓе кој се жалат дека производите од таму или се деформирани, искршени или нафрлани во пакетот без заштита, а сите знаеме како поштата се однесува со пакувањата, така да можно е некои работи кога ќе ви пристигнат да бидат оштетени ...

Еве уште една страна (кинеска како и сите останати), наменета за електроника
Code: [Select]
http://www.satistronics.com/
незнам дали е спомната странава, има некој работи со фрии шипинг (пазете не е се)
Code: [Select]
http://www.dhgate.com/
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
само да додадам дека
Code: [Select]
http://www.taydaelectronics.com/ ги има и на Ebay и малце е поефтино за некој работи кога ги купувате во поголеми количини бидејќи се со вклучен превоз(shipping),додека на нивниот сајт сите работи се без превоз.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
еве уште една страница со интересни цени, некои работи се многу ефтини, поефтини се и од тие на ebay што ги има кога ќе споредиш количина цена
Code: [Select]
www.suntekstore.com
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!