Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199326 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
затоа што негативниот фидбек е лош за продавачите на ибеј, со тоа кога некој нешто ќе листа излегува дека одредени корисници имаат лошо искуство, а ако повеќе луѓе му дадат негативен фидбек, неговата реклама/понуда ќе оди се надолу и надолу, нема да биде на врв при листањето

не бери гајле испробано е, се плашат од негативен идбек и најчесто пишуваат пред да ни дадете негативен фидбек контактирајте не ќе средиме :D

ако не сака да ти помогне побарај  му тракинг број, најверојатно или нема да ти даде или ќе ти даде од HK mail или China Post :), со овие броеви ти ќе одиш на страната на pay pal и ќе пишиш таму жалба дека мислиш дека те зафркна и дека ти дава некој тракниг броеви кој не го следат производот, ама ова гледај убаво скоцкано да е, и од пеј пел ќе ти ги вратат парите, односно ќе му ги одземат нему :P

или договори се да ти препрати нови продукти (ама јас би зел пари, пошто пак може така да ти направи :P)

Фала

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а доколку некој продавач добива негадивна репутација па се реши да ги измени сите негови лични податоци од акаунтот па потоа отвори нов акаунт на e-bay, дали е можно тоа?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може да го откаже акаунтот и да си направи нов, ама ќе има 0 позитивна репутација
фидбекот е еден вид репутација, секоја позитивен фидбек е плус за продавачот, секој негативен - , ако влезиш во минус тешко тебе нема никогаш ништо да продадеш :)
колку повеќе позитивен фидбек, толку повеќе ќе те има тебе кога некој нешто бара

исто така се проверува колку работи има продадено човекот, од десна страна под тоа информациите од човекот има и едно Sold тука пишува број на парчиња продадени, колку поголем толку подобро, пошто можеш да сметаш дека стварно испраќа, тие што лажат најчесто немаат или имаат по 100-200 а немаат фидбек нешто не чини со нив
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ама сепак е можно повлекување на акаунтот (доколку има негативна репутација) и отварање на нов акаунт со кој ке почне од 0 да измамува луге :o
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можно е, затоа тие од ибеј имаат фер политика и ако бидеш излажан на ибеј парите ќе ти ги вратат а членот кој те зафркнал ќе биде казнет на овај или онај начин
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Абе се прават секакви дубари, ќе направи уште 5 акаунти и од нив ќе направи поситив феадбек и ете ти го помеѓу подобрите, а тој не ни праќа работи.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе тие на ибеј не се македонци па да гледаат да те зафркнат на каков било начин  ;) мене не ми имаа стигнато едни лед диоди, му пишав да ми ги прати пак, и ги прати. така да не се зафркнува лесно на ибеј, и ако не ви стигне за еден месец, пишете му на продавачот, ако не ви одговори за 4-5 дена (една недела максимум) ке пишете на ибеј поплака и ке си бркате работа, во краен случај ке ви ги вратат парите...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има сајтвови од кои може да нарачам со Maestro? Ми требаат PLCC Extractor и Flux Pen.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Има сајтвови од кои може да нарачам со Maestro? Ми требаат PLCC Extractor и Flux Pen.
Хах и јас барам вакви сајтови ;D.Мислам дека може да се нарача со Maestro од Amazon...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
со сино позадинско осветлување се нај евтини
коштаат 2.95$ плус ако ти земе некој провизија за нарачката :)
--------------------------------------------
јас ако ти нарачам би те коштало 140 денари по парче плус зависно од количината која сакаш да ја нарачаш додатна провизија, ама тоа ќе биде во некој граници од 50-200 денари, за едно парче 50денари


А случајно да не ти се наоѓа по дома некој ваков, зашто мене итно ми треба, а ова нема да стигне сигурно за три недели. И ако знаете некоја страна за ЛЦД дисплеи дајте.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #160 on 12.02.2012, Sunday, 13:34:28 (Edited 12.02.2012, Sunday, 16:43:47) »
немам, имав, ама му ги дадов на LordZi, се трампавме за нешто друго :)

абе види, можеш да порачаш и по она експрес шипинг за 2-3 дена стига ама па ќе ти земат 30-70$ поштарина :)

ЕДИТ

еве уште една страница каде што продаваат системи за обезбедување, камери, монитори, аларми и слично
Code: [Select]
http://www.securitycamera2000.com
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хах и јас барам вакви сајтови ;D.Мислам дека може да се нарача со Maestro од Amazon...

Фала, ама не ми треба ништо од таму :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Хах и јас барам вакви сајтови ;D.Мислам дека може да се нарача со Maestro од Amazon...

Фала, ама не ми треба ништо од таму :S.
Сигурно? ;D
Code: [Select]
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_0_7?url=search-alias%3Daps&field-keywords=plcc+extractor&x=0&y=0&sprefix=plcc+ex%2Caps%2C660
Code: [Select]
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Daps&field-keywords=flux+pen&x=0&y=0
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сигурно? ;D
Code: [Select]
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_0_7?url=search-alias%3Daps&field-keywords=plcc+extractor&x=0&y=0&sprefix=plcc+ex%2Caps%2C660
Code: [Select]
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Daps&field-keywords=flux+pen&x=0&y=0

Абе ова се е многу убаво, ама цениве се барем дупло поскапи од dealextreme :S.

Ај, ќе видам, можеби и ќе нарачам нешто, ако нарачам и ако ми стигне, ќе пишам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
денес ми стигнаа 2 пакети
едниот пакет содржи 40 пински зиф сокет :)
10 машки и 10 женски 40 пински пин хедери (летва конектори)

во другиот пакет имаше, врист, 3 ножиња за кабли сечење?! (сеуште не открив како се користат) од оние вакуум пумпи за SMD делови држење со 4 различни продолжетоци, 4 штрафцигерчиња за мобилни со соодветни пластични помошни хеблиња за полесно растурање :)
и PLCC пинцета :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!