Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199341 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да де, ако има налепници дека е од царина ок, ама се случува без никакви налепници документација печати и сличнио да е отворено :)
тоа не е ок
кај мене нема никаква налепница! Иначе знам каква е таа и како изгледа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не смее никој да отвори без твое присуство, тоа е правило број 1 во поштата, на секој му е загарантирана приватноста во тоа што го праќа по пошта, доколку поради било каква причина пакетот/писмото треба да се отвори тоа се врши од службено лице (царина/полиција/пошта со судски налог) со што подоцна или претходно мора да се извести лицето до кое е адресирана пратката, треба или да те викнат или пред да го отворат да присуствуваш, или откако ќе го отворат лично да ти објаснат што како
или пак да наведат зошто е отворено, ако нема наведено и ако се прават на мутави слободно оди и буни се ;)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
не смее никој да отвори без твое присуство, тоа е правило број 1 во поштата, на секој му е загарантирана приватноста во тоа што го праќа по пошта, доколку поради било каква причина пакетот/писмото треба да се отвори тоа се врши од службено лице (царина/полиција/пошта со судски налог) со што подоцна или претходно мора да се извести лицето до кое е адресирана пратката, треба или да те викнат или пред да го отворат да присуствуваш, или откако ќе го отворат лично да ти објаснат што како
или пак да наведат зошто е отворено, ако нема наведено и ако се прават на мутави слободно оди и буни се ;)



Абе ако не ти фали ништи седи си мирен, да не те стаат на така наречен црн список па да плакаш големи суми за секоја пратка.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Добро, значи не е проблемот до Федекс и УПС туку до ТАВ или царината. Бидејки отвараат и не кажуваат ниту дека отвараат а камо ли да кажат кој отвараат (ептен тајно) така да остана ние самите да ги најдеме кои се. Сега треба да составам едно писмо и да го пратам по мејл до царината дека следниот пат ке го решиме проблемот на друго место ако отворат паќет без мое знаење и одобрение, и притоа ми ја нарушат приватноста и квалитетот на пренесените работи кои биле во пакетот. Кога е без мое знење, од каде да знам што може да правеле со моите работи... може уринирале па ги плакнеле со само со вода :D :D :D се шалам за ова последново ама тоа нека биде само асоцијација.
За да бидам по јак во решавањето на овој проблем, ке ми треба помош од секој од вас кој е на исти начин оштетен. За тоа што што повеке оштетени граѓани поголема шанса да добиеме правда.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не смее никој да отвори без твое присуство, тоа е правило број 1 во поштата, на секој му е загарантирана приватноста во тоа што го праќа по пошта, доколку поради било каква причина пакетот/писмото треба да се отвори тоа се врши од службено лице (царина/полиција/пошта со судски налог) со што подоцна или претходно мора да се извести лицето до кое е адресирана пратката, треба или да те викнат или пред да го отворат да присуствуваш, или откако ќе го отворат лично да ти објаснат што како
или пак да наведат зошто е отворено, ако нема наведено и ако се прават на мутави слободно оди и буни се ;)

1) Ќе го отворат и без ти таму да си, дури и да ти е загарантирано тоа право, ај иди буни се или тужи некој државен орган кај нас ::), па и на светско ниво, нема шански, 100% губиш, ќе најдат начин да изгубиш ::).

2) Кај нас тој „закон“ (под наводници е бидејќи очигледно не се почитува, освен ако треба да се апси некој, а и тогаш лабаво се почитува, читајте „се штанцаат по потреба“ ::)) не функционира, а и да функционираше, ќе требаше да те викаат на секоја пратка што ќе ти стигне бидејќи очигледно на нашава царина, се им е сомнително (ми се има случувано премногу често, затоа имам стигнато до тој заклучок).

3) Ако си решил право да бараш во оваа држава, со среќа ;D ;D ;D.

Добро, значи не е проблемот до Федекс и УПС туку до ТАВ или царината. Бидејки отвараат и не кажуваат ниту дека отвараат а камо ли да кажат кој отвараат (ептен тајно) така да остана ние самите да ги најдеме кои се. Сега треба да составам едно писмо и да го пратам по мејл до царината дека следниот пат ке го решиме проблемот на друго место ако отворат паќет без мое знаење и одобрение, и притоа ми ја нарушат приватноста и квалитетот на пренесените работи кои биле во пакетот. Кога е без мое знење, од каде да знам што може да правеле со моите работи... може уринирале па ги плакнеле со само со вода :D :D :D се шалам за ова последново ама тоа нека биде само асоцијација.
За да бидам по јак во решавањето на овој проблем, ке ми треба помош од секој од вас кој е на исти начин оштетен. За тоа што што повеке оштетени граѓани поголема шанса да добиеме правда.

Правда најверојатно нема да добиеш, а и да добиеш, чисто ќе биде „само на хартија“, или евентуално само за тебе, на сите останати, пак ќе им се отвораат пакетите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
1) Ќе го отворат и без ти таму да си, дури и да ти е загарантирано тоа право, ај иди буни се или тужи некој државен орган кај нас

3) Ако си решил право да бараш во оваа држава, со среќа ;D ;D ;D.

Да, затоа и граѓаните толку ке се грижат за државата во случај на војна ? Затоа никој не се возбудува и не превзема ништо кога се палат наши знамиња... по таа логика така би дошло што и не е далеку од реалноста.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Сметката од спраркасе каква ви е денарска или девизна???
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мојата е денарска,
денес ми стигна нарачката од tayda electronics, после точно 8 дена :)
на 23 ја направив нарачката денес стигна

страницата за одредени работи е ефтина, за помалите работи е прилинчо ефтина, за оние погломазни поголеми некој се поскапи некој поефтини :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #113 on 31.01.2012, Tuesday, 13:18:49 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 13:32:45) »
баш сега гледав од
Code: [Select]
http://www.musikding.de/index.php?language=enсајтот што како околу нарачките и баш приметив дека во цената го додаваат нивното ДДВ што е потполно бесмислено,што имам јас да и плајќам ддв на Германија.Им пишав сега што како околу тоа да ми кажат бидејќи нема логика да го плаќам тоа.
Иначе на овој сајт до 500грама пратки е 5 евра превоз,додека за 1кг е 10 евра т.е дупло.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
мојата е денарска,
денес ми стигна нарачката од tayda electronics, после точно 8 дена :)
на 23 ја направив нарачката денес стигна

страницата за одредени работи е ефтина, за помалите работи е прилинчо ефтина, за оние погломазни поголеми некој се поскапи некој поефтини :)
јас денеска направив денарска и девизна сметка за 10тина дена ќе ми стигни картичката
d.t

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Девил баш ми е мило што слушам задоволен корисник од некоја ваква Online продавница...бидејќи скоро сите кај нас се жалат.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #116 on 31.01.2012, Tuesday, 13:32:06 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 13:35:10) »
јас до сега не сум имал никаков проблем, освем со тоа што за одредени нарачки треба малку подолго да се чека додека стигнат, ама сепак вреди чекањето, не се брзам нигде, немам некој временски лимит, за некого ова би можело да е проблем
ама повеќето страници нудат и повеќе сервиси за праќање на пратката, е сега побрзите се поскапи, ама ако ви треба нешто за мног брзо да ви стигне со некоја минимална доплата 2-3$ мислам дека до негде се исплаќа
---------------------------------
страницата што ја наведе, цените им се тука негде со нашите :)
пр. бц547 кошта 3,9 денари кај ним, а кај нас е 3 денари, на tayda е 1,40 денари што е каде каде поефтино :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
тоа јасно,ама има проблем што кај нас нема ниеден квалитетен кондензатор све е кинеско.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
тоа да, ама од врме на време се наоѓа по некој NOS, какви што нуди LordZi, или пак користени но сепак исправни :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сметката од спраркасе каква ви е денарска или девизна???

Денарска, денарска, не се секирај, прашав јас во Шапркасе, ми рекоа дека автоматски се врши конверзија на парите во девизи по моменталниот курс на банката и се одземаат тие пари од сметката ;).

јас денеска направив денарска и девизна сметка за 10тина дена ќе ми стигни картичката

Така и мене ми кажаа, само што не е лошо да се јавиш или да отидеш сам, некогаш забораваат да се јават ;D.

Девил баш ми е мило што слушам задоволен корисник од некоја ваква Online продавница...бидејќи скоро сите кај нас се жалат.

Па не се премногу оние кои немаат проблем, ама мислам дека проблемот е пред се со картичките и фактот дека се вадени од „локални банки“, банки кои се останати уште од времето на социјализмот и кај нас се релативно познати, но не и на светско ниво. На пример, Шпаркасе е банка со традиција на светско ниво, мислам дека ако повеќето картички се извадени од вакви банки, мислам дека и луѓето помалку проблеми ќе имаат бидејќи продавачите, а и сајтовите, веднаш ќе знаат дека станува збор за светски позната банка (едно е да видите картичка извадена од Комерцијална банка, која е позната само на Балканов, а друго е да видите од некоја која има традиција век и нешто, не е исто ;)).

тоа јасно,ама има проблем што кај нас нема ниеден квалитетен кондензатор све е кинеско.

Јас најчесто користам вадени од стари уреди, не сум купил кондензатор, не знам од кога ;D. А во стари уреди, ехеееее, може да се начекаат ROE, WIMA, Iskra, Siemens, Philips, Rubycon, Nichicon, не се некои спеацијални Hi-End кондензатори, но одлични се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."