Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199333 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
знаете некоја страна за нарачување на лед диоди, освен ebay ? :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #91 on 29.01.2012, Sunday, 22:20:30 (Edited 29.01.2012, Sunday, 22:22:13) »
на оваа од dr-mr
Code: [Select]
http://www.taydaelectronics.com
диодите се прилично ефтини :)
100 диоди od 5mm околу 90 денари те коштаат :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
знаете некоја страна за нарачување на лед диоди, освен ebay ? :)
Пробуричкај малце ;D ;)
Code: [Select]
http://www.taydaelectronics.com/leds/round-leds.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ја знам оваа страна но сепак мене ми требаат вакви диоди
Code: [Select]
http://img.auctiva.com/imgdata/1/3/1/9/0/2/3/webimg/518745322_o.jpgпо можност да светат плави, бидејки најдов на ebay сеа сакам да побарам на друго место да видам кое поише ке ми се исплати :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а зошто ти се вакви мат диоди ?
за големи количини на диоди (1000 па и 10.000 парчиња) на aliexpress можеш да добиеш добра цена, или пак на alibaba (aliexpres е помошна страна на alibaba каде што компаниите даваат понуди налик на ebay)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
баш вакви и требаат мат, околу 1000 ке нарачувам, инаку фала ке пробам со овие што ги спомна alibaba и aliexpress :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на alibaba оди само ако имаш нерви да одговараш на едно 10-20 емаил пораки секојдневно
и ако сакаш некој азијат да те дави по телефон како ти нуди најмала цена за производот, ама па затоа можеш да се ценкаш
јас ги доведов едни до 1.5$ за LCD 16x2 со црвено позадинско светло :)

друго пази цената за која количина се однесува и пази кога купуваш пошто може во последен момент без никаква причина да ти ја кренат цената :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ке видам што ке направам, па ако не ке си нарачам од ebay и ке платам за 1000 сини диоди околу 2000 денари се вкупно :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
многу скапо ќе ги платиш :)
побарај за поефтино
пиши му емаил на продавачот дали ќе ти даде попуст за таа количина :)
можеш да се договориш  ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ми доага по околу 1,7 денари по диода и тоа за сини диоди мат, па ако најдам поевтино ке купам ако не ке ги зеам овие :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #100 on 30.01.2012, Monday, 21:59:21 (Edited 30.01.2012, Monday, 22:01:25) »
Само кога ке нарачате нешто и ке стигне пакетот кај вас пред да ставите потпис дека сте го подигнале ДОБРО проверете дали пакетот не е отваран, за тоа што мене редовно ми се случува пакет да ми го отворат и лошо затворат и залепат и така да ми го дадат! Ова се случува и кај Fedex (ФЕДЕКС) и кај UPS, така да следниот пат кога ке забележам вакво нешто нема да го примам пакетот и ке им го вратам назад и ке ја известам полицијата бидејки тоа што некој неовластено и без мое знаење и одобрение отвара мои лични пакети и ми ја нарушува приватноста прави кривично дело за кое заслужува ДЕБЕЛА КАЗНА! До сега им прогледував кроз прсти но следниот пат изгледа ке го решиме проблемот на друго место! Значи пазете, очите 16 отворете ги. Кога ке ви стигне пратката и ја фатите во рака прво прегледајте ја дали е веке отварана и повторно затварана и прелепувана а после ставете потпис и земете.

п.с. да се казни манијакот кој сака неовластено да зирка по туѓи работи
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oни скоро сите ги отвараат,тоа од царина,и такви купус направени се,исполепени,за никаде ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Само кога ке нарачате нешто и ке стигне пакетот кај вас пред да ставите потпис дека сте го подигнале ДОБРО проверете дали пакетот не е отваран, за тоа што мене редовно ми се случува пакет да ми го отворат и лошо затворат и залепат и така да ми го дадат! Ова се случува и кај Fedex (ФЕДЕКС) и кај UPS, така да следниот пат кога ке забележам вакво нешто нема да го примам пакетот и ке им го вратам назад и ке ја известам полицијата бидејки тоа што некој неовластено и без мое знаење и одобрение отвара мои лични пакети и ми ја нарушува приватноста прави кривично дело за кое заслужува ДЕБЕЛА КАЗНА! До сега им прогледував кроз прсти но следниот пат изгледа ке го решиме проблемот на друго место! Значи пазете, очите 16 отворете ги. Кога ке ви стигне пратката и ја фатите во рака прво прегледајте ја дали е веке отварана и повторно затварана и прелепувана а после ставете потпис и земете.

п.с. да се казни манијакот кој сака неовластено да зирка по туѓи работи

Ми стигале многу пратки од FedEx и може да се случи на пример десет кутии да стигнат денес кај мене пред врата, они имаат отворено само една. Тоа морат да го направат ради царинска контрола, а најчесто се дешава доколку на пакетчето пишува една грамажа, а тие кога го мерат и се појавува дополнителна грамажа и тоа мора да се провери. Значи тие се што работат е законски и тие не ги отвараат во FedEx туку ги отвараат во TAV. Кај мене баш стигнаа кутии и прелепени беа со налепници царинска управа TAV. Значи нема врска приватно лице, сигурно тие во FedEx не им дошло да ти отвараат по кутиите ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да де, ако има налепници дека е од царина ок, ама се случува без никакви налепници документација печати и сличнио да е отворено :)
тоа не е ок
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
да де, ако има налепници дека е од царина ок, ама се случува без никакви налепници документација печати и сличнио да е отворено :)
тоа не е ок

Тоа е веќе друга работа и тука може секој да го отворил почнувајќи и од поштарот. Кај мене си стигаат со налепници и со печати од царина.