Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199431 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
@GigaWatt
Нежни им се прстенцата, не сакат да си ги горат чат-пат. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено, би разбрал за некои ретки вредности или комплет некој со 1% толеранција... да, тоа би било корисно ;). Или комплет од отпорници со 5% толеранција, ама 5W-ни, да, и такво нешто би земал... ама од 0.25W ???. Навистина секаде ги има ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
можеш и со една 18650 да најдеш
Дали знаеш која е разликата кај овие UV светилки меѓу 365nm и 395nm?
Кој се 365 кој се 395nm? За лепак би требало да работат двете.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ако се работи за еден два отпорника одврмене навреме не е проблем да ги извадиш, но да изгубиш неколку саати за ваденје на отпорници кои вредат 2 долари не се исплакја.
Со цените на отпорниците во денешно време,  ако ги вадиш од уреди ке потрошиш повеке пари за струја отколку да ги купишод интернет.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еден отпорник е денар кај нас да го купиш, во комплетите од ибеј излегува уште помалку, така да воглавно користам нови, неколку комплети со различни вредости отприлика ги покриваат сите потреби.
Иначе имам и вадени, за дополна ако моментално ми фали некоја вредност... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Кај се гледа број на нарачка на ибеј? Одам во контакт селер, ми вели внеси број на нарачка.

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
bicikle
незнам каков е тој број, package Quantity или Item number ? 

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Item number
Работите ги порачав од ибеј, и не стигнаа за 60 дена, појдов во „контакт селер“, пишуваше демек има фора до март. Отварам деновиве вели „This user is no longer registered on eBay.“ и ми дава опција да внесам некој број.Единиот број што го имам на пратката ми вели не е валиден.
ваљда ова 292798250232  е тој број, ама ми вели не е валиден... е сега чаре ? да им пишам на пепал или на ибеј...

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Киднал продавачот.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Нека и вратит парите па нека крши глта

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
пробај отвори case преку paypal од таму секогаш барем до сега ми имаат вратено парите.
Имав купуено бормашина Макита за 20$ (лажен оглас) не стигна преку ебау продавачот го немаше нигде да ми одговори порака за рефунд и од paypal ми ги вратија.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
може инструкции ? кога ќе кликнам  eBay Resolution Center ме препраќа на ибеј. Мада тука им пишав дека не сум добил ништо.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
На ebay кога ке отвориш постапка во Resolution Center и ке избереш дека не си ја добил порачката ги вади сите порачки кои ги имаш направено и можеш да избереш за која порачка ке се жалиш.таму ги има и порачките од продавачи кои веќе не се регистрирани.
после направената поплака може да ја ескалираш процедурата до ebay  посебно бидејки продавачот не постои повеќе.
За на paypal оди во help горе десно ке видиш Resolution Center таму ке избереш за кој производ се работи им има копче на средината report a problem  ке те одведе на страната со трансакции и ке избереш за која се работи.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Тамо ми дава да му пишам порака на продавачот, пишав, па да почекам а ?

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Отвори си го PP акаунтот и најди ја трансакцијата,  од таму одвори си спор.