Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199362 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Code: [Select]
http://www.digikey.com.mk/
Дали некој нарачувал од овде, колку е поштарина за МК...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Иста е поштарината како од digikey, последен пат кога проверив праќаа само по DHL можеби во меѓувреме нешто се има променето
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
...последен пат кога проверив праќаа само по DHL...

Значи изгор поштарина и добри шанси да заврши на царина... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

TeslaBt

  • Guest
Ако е поврзано со компјутери и компјутерска галантерија нема да имаш царина но ќе имаш 5% данок + лежарина. Мене ми наплатија 1733 денари за 12 дена лежарина ! На TAV во скопје.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако е поврзано со компјутери и компјутерска галантерија нема да имаш царина но ќе имаш 5% данок + лежарина. Мене ми наплатија 1733 денари за 12 дена лежарина ! На TAV во скопје.
Зошто лежарина? Не си го подигнал па имале намера да го вратат? До 15 ја чуваат пратката.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
Ми изевситја дури на 10-тиот ден LOL  ???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Од тексас инструментс имаат понуда за бесплатна поштарина, може да си набавите квалитетна електроника без поштарина по фабрички цени :)
Понудата им трае до 28 овој месец, разгледајте во понудата е вклучено буквално се што произведува TI
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Update во врска со проблемот со плаќање на ebay. Веќе не функционира од ниеден ebay сајт, но може да плаќате од Android апликацијата од ebay ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Јас вчера порачав далинско за еден pioneer ресивер, без проблем платив со картичка, со paypal ми правеше проблем...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не секогаш продавачите дозволуваат да се плаќа преку картичка. Особено Кинезиве знаат да прават проблем. А искрен да бидам, не ни сакам да плаќам со картичка. PayPal е по анонимен за тие работи, така да, гледам кога можам да го користам него.

Јас вчера така платив. Мислам дека преку ebay.at само ми го додаде item-от на листа на unpaid items и потоа го платив преку ebay апликацијата за Android. Користам виртуелен Android x86 под VMware за некои вакви работи ;)... бидејќи немам smartphone ;D, а и да имам, не би инсталирал на него такви апликации ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Гига авангарда си како си ме смеел еј  ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе хипстер :P... шо да ти распраам ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Преку андроид може да плаќате, а инаку со картичка исто така, при што автоматизиран им е процесот, плаќањето оди преку пејпал кој е посредник за картичката
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Мене пред некој ден ми успеа од компјутер, се нормално.

Кога добијам ерор на компјутер се префрлам на телефон и обратно   ;D

Иначе Гига, зошто не би инсталирал?....освен од причина што ко ќе ми е досадно, скролам на ибеј и трошам многу пари, остатокот е во ред xD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #479 on 17.11.2016, Thursday, 02:45:01 (Edited 17.11.2016, Thursday, 02:51:46) »
Иначе Гига, зошто не би инсталирал?....освен од причина што ко ќе ми е досадно, скролам на ибеј и трошам многу пари, остатокот е во ред xD

Ај замисли да го изгубиш телефонот, а да не си во можност во брзо време да смениш password на ebay и PayPal... или да не го знаеш на памет, да го имаш некаде запишано, арно ама, поради X причини, не си во можност да го прочиташ за да можеш да го смениш (на пример, на одмор си, ти бил запишан во лаптоп или во PC, а не носиш ниедно од нив на одмор). Или пак, ајде, еве, си знаеш mail адресата, па ајде да ти пратат код за ресетирање на password, па тинтири минтири... ехееее, дур ти смениш, оној кој ќе го најде може парче да направи со него. Може, од чиста мира, онака (од досада што се вика), да ти истроши се од парите на картичката. Дури и да не нарачува на своја адреса, дури и се да нарача на твоја адреса, може секакви глупости да нарача... прашањето е, дали тој што го нашол телефонот ќе го направи тоа. Јас не би ризикувал да дознаам, не знам за тебе.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."