Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199415 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Со здравје да си ги користиш, ако некогаш затреба вакво нешто ќе те барам... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Благодарам ;). Нема проблем, ако треба, тука сме ;).

Ми стигна и ова.



Корисно ако имате стари IDE уреди кои сакате да ги искористите на нови матични плочи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Микрометарски винт од ebay за околу 10 долари ;).







It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Е, ова е веќе корисна работа, којзнае колку време ми е на to buy листата ама никако да дојде на ред...
Со здравје да си го користиш... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #439 on 27.01.2015, Tuesday, 17:36:51 (Edited 27.01.2015, Tuesday, 18:06:38) »
Јас денеска ова го нарачав, корисна алатка :)




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е, ова е веќе корисна работа, којзнае колку време ми е на to buy листата ама никако да дојде на ред...
Со здравје да си го користиш... ;)

Па и мене кој знае колку време ми треба и конечно, ајде, си викам, да го нарачам ;).

Благодарам, подобар да си купиш ;).

@Hahahaha: Со здравје да си го користиш шублерот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Фала фала, а нели е една иста работа шублерот и микрометарскиот винт, јас имам работено и со двете и можам да кажам дека се ептен сложени за работа, има многу цртички за поклопување. Затоа се одлучив јас да си купам дигитален :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако сватиш како се мери со шублер или микрометар лесно е за работа, а и треба 1 цртичка на шублерот да ти се поклопува за да измериш нешто така да не е многу сложено :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #443 on 27.01.2015, Tuesday, 22:11:22 (Edited 09.09.2019, Monday, 05:24:01) »
Еве што ми стигна денес од aliexpress. Го платив 26.59$, стигна за 33 дена. На прв впечаток изгледа и работи одлично :).

Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/420W-New-Portable-Hand-Held-Hot-Gun-HOT-AIR-Desoldering-Tool-Station-220V-csy-freeshipping/1905417419.html





Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
И јас купив дигитален шублер од интернет дигиматик задоволен сум.Со среќа да си ги користите алатите.Да ве служат многу.Да бркаат работа.Инаку убава и практична работа е микрометар кога имав изгорен вентил во главата мора да ги измериш плочките за ограничување на вентилот.Еден практичен пример од многуте ;D ;D.
И ова е стварно јака работа ShadOw.Со здравје да си го користиш и да тера. :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Еми ај со здравје да си ги користите :D

Јас имам пред некое време вакво нешто како на шедоу нарачано, само што моето е со дисплеј, ама дисплеј кој покажва само температурата колкава е, а не и на колку ја поставуваш, обичен термометар имале ставено кинезиве, околу тоа дали сум задоволен да или не, би рекол не, прво имав проблеми со подесување на температурата, хаос беше плочата за контрола, ја прелемив цела наново па се среди некако, тоа е уствари димер за греачот и линеарна регулација на вентилаторот односно кулер :)

Е сега најголем проблем е што има мн мал проток на воздух кога е на максимално пуштена, така што ако не пазиш температурата заминува од 600 степени нагоре :D, треба малку нагодување пробување додека наместиш да не е повисока од 400 степени, во основа кога ќе погледнеш и не е нешто лошо да го имаш, за некои поситни работи одлеми залеми :D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Е тоа е зезната работа, ако е превисока температурата за секунда ќе се „надуе“ плочката и ете ти после беља... :P
@ShAdOw , со здравје да си ја користиш дувалката па ќе кажеш како се погодила... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Прашањево беше,дали некој има искуство со порачки од taydaelectronics ,царини,шипинг и сл.

ПС...КО да ми снема еден пост,или така ми се чини... ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
LordZi, Devil, nsu, фала, да си купите уште поубави ;).

Сеуште е рано да кажам ама досега одлично работи, еве сега го тестирав и можам да кажам дека ги нема тие проблеми шти ги навел Devil, бидејќи иако се слични на изглед, сепак се разликуваат по некој работи. Пред да ја порачам добро ја проучив и ги прочитав сите коментари за неа на страната на продавачот, од 100-тина коментари немаше ниеден негативен коментар, само пофалби :).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
@ Otpor, откако научив за страницата, редовно ги нарачувам деловите кој ми требаат од таму, можеби во поголеми количини цените на алиекспрес се пониски, ама затоа пак тука имаш мн побрза пошта, пратките стигаат за некое време од 1 недела до 2 недели, во тој временски рок скоро сите пратки ми пристигнале.

Поштарината се плаќа и зависи од тежината на пратката, ама и тоа е во некои нормални граници, повеќе се исплаќа за поголема нарачка одошто 10-20 делови само

Имаат некој купони за попуст ги објавуваат еднаш месечно на фејсбук, па така она што во основа би требало да го платиш за поштарина еден мал дел ќе ти се покрие со купонот, проблем е само што се објавуваат во рандом период од месецот, не се баш редовни па на одредена дата секој месец да се објавува.

Не сум имал досега проблем со царина и слично, пратката редовно стигнувала, исто така добиваш и тракинг бројче со кое што можи да си ја следиш пратката кај ти е
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!