Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199354 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Дали некој има порачиќувано од ebay, предмети со големина  приближна на кутија за кондури.
Сакам да порачам аларм за кола, ме интересира дали ќе го царинат, дали ке оди преку пошта или преку шпедиција.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зависи по која пошта ќе го пратат, ако е преку нај обична мала е веројатноста да се царини
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ќе го пратат по обична пошта, не го собира во плико.
Двапати имам порачувано  предмети кои се во кутија не во плико, поради големината, двапати плаќав царина.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/121250624902?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
на таа цена нема да ти царинат ништо. Мислам дека ако е нешто над 50 евра подлежи на царина
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А мислиш дека они го отвораат царинскиот тарифник кога царинат, хахахаха ;D ;D ;D? Се знае, на тепка се оди ;D. Ако е големо, се плаќа царина, ако е мало, не ;D.

И не е над 50 евра, туку е над 45 евра, и тоа вкупна цена, заедно со shipping ;). А инаку, на се што е над 20 евра, се наплаќа и ДДВ ;D. Значи, ако нешто чини над 45 евра, прво се додава ДДВ, таа цена се царини и дури тогаш ја добиваш конечната цена ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
нели се царини се што е над 25 евра без поштарина? дека имам читано на ова сајтовите на мвр мислам дека беше, се што е над 25 евра се царини.  ;D ;D инаку ова е изгор, имаш 18%ДДВ и 15% царина(најчесто е толку, инаку зависи од видот на стоката што се царини) и ако е алкохол, цигари итн. добиваш и акциза, така да мислете му ја, што и како порачувате и дали вреди. ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можно е нешто да смениле со некои законски измени. Инаку, порано така беше, се над 45 евра се царини, на се над 20 евра се плаќа ДДВ. Значи, ако доаѓа во земјава некоја пратка која чини, на пример, 60 евра, на таа цена се додава ДДВ, а потоа, на добиената вредност се наплаќа и царина.

Не оди на се 15%. Убаво пишав, си има царински тарифник ;)... ама кој го чита ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
јас ко шо знам последно на 49евра беше - така нешто, ама зависит од содржината на пакетот. Златен DHL добар беше, царината не му работи моментално све оди преку државна царина...то е лошо :/

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #413 on 03.02.2014, Monday, 15:09:13 (Edited 15.03.2014, Saturday, 03:09:45) »
Еве пристигнаа испитните кабли за мерен иструмент, на изглед ми направија многу мерак, за во пракса ке видиме, 1000V/20А max.



Се чека да пристигне IDE\SATA to USB 2.0 конвертор и некои волтметри  :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кабелот некој силиконску/гумен е???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
кабелот некој силиконску/гумен е???

Имам слични, моите немаат силиконски кабли.

Еве пристигнаа испитните кабли за мерен иструмент, на излегд ми направија многу мерак, за во пракса ке видиме, 10А max.

Која цена ги зема?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/A-Pair-Universal-Probe-Test-Leads-Pin-Cable-for-Digital-Multimeter-10A-hv3n/1048651738.htmlЕ јас ги нарачав кога беа по стара цена, ама не жалам воопшто! Кај нас во продавница да ги купиш се далеку поскапи  ::)
Кабелот, не е силиконски ама е некоја фина гума, не се крути (со оглед на тоа дека во работилница е иста тебмпература како и надвор)  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас за мали пари си набавив мастеч од мека гума, не се силиконски ама ептем се меки, убави се за работа, негде околу 200 денари беа кај нас :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кабелот, не е силиконски ама е некоја фина гума, не се крути (со оглед на тоа дека во работилница е иста тебмпература како и надвор)  :)

Да, така би го опишал ;). Не е силконски, ама некоја свитлива гума е ;).

А инаку, кај нас во продавнициве се околу 200 денари ;). Конкретно во BT, толку беа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Не ми беше ова многу итно па не купив од продавница, а и мислев дека се малце поскапи.