Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199421 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Од прилика какви предмети нарачуваш ако не е тајна, можеби од вредноста на предметот зависи и пакувањето?  ::) Еве јас уште ја чекам рам меморијата, ова ми е прва нарачка од оваа страна и општо од интернет. Сестра ми има порачувано некои женски глупости рачни раати накит и сл. и доаѓале најобично спакувани во плик.
Погоре спомнавте дека нема половни работи и мислам дека не сте во право. Баш гледав половни графички карти (second hand)  ;)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Зборувам за Aliexpress !! Ја добивам пратката нормално,по пошта ,убаво спакувана,изолирана со стиропор.Не плаќаш ништо во пошта.
Во ред тоа ме интересираше, инаку на која од понудените опции стискаш што стигаат така брзо а бесплатно?     

    UPS Express Saver

    UPS Expedited

    DHL

    Fedex IP

    Fedex IE

    TNT

    SF Express

    EMS

    ePacket

    DHL Global Mail

    China Post Air Mail

    China Post Air Parcel

    HongKong Post Air Mail

    HongKong Post Air Parcel

    Singapore Post

    Swiss Post

    Sweden Post

    Aramex

    ZTO Express to Russia

    139 ECONOMIC Package

    SPSR

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не стискам на ништо,се пријавувам како фирма и плаќам со вирман директно на сметка што ми стасува по меил за секоја пратка посебно.Поштарината е на нивна сметка бидејќи двапати месечно нарачувам кај нив.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ете пристигна рам меморијата порачана од aliexpress.com. Фино спакувана. Ја порачав 27.11.’13, а ми пристигна денес, 23.12.’13.  :)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
И јас сакам да порачувам преку интернет, ама не сум сигурен околу некои работи. Сакам да заработувам нешто пари преку интернет, да ги ставам на пејпал сметка, па да ги трошам на интернет. Дали за тоа ми е потребно да поврзувам платежна или кредитна картичка?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Не, ако сакаш да имаш живи пари да си подигниш од банкомат, да ќе ти треба да ти е поврзан инаку не, и види лимитот колкав е на пејпел кога не е поврзан на картичка и слично провизија ова она
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #396 on 23.12.2013, Monday, 20:07:44 (Edited 23.12.2013, Monday, 21:35:03) »
Фала за одговоров, ќе видам.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
ми треба помош со порачка од алибаба.
се договорив со продавачот се што требаше... и сега ми праќа меил на пејпал да му ги уплатам парите.
имам пејпал не е тоа проблем, ме плаши тоа што сака директно да ја прими трансакцијата... и сајтот да нема никаква поврзаност со тоа (колку што го разгледав сајтот така е) алибаба нема опција за плаќање преку пејпал па незнам што да правам.
голд мембер е и тоа ми изгледа некако сигурно. но бидејки не сум порачувал од таму ми треба некој да ми каже како тоа точно иде. се работи за 115 долари. тоа се околу 5000 денари па несакам така во воздух да ми отидат.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ако ги платиш преку страницата на Pay-pal Имаш одредена заштита во одреден периот каде што можеш да се жалиш и да ти бидат вратени парите.
има еден поголем дел продавачи кој сакаат така да им се плаќа заради избегнување на додатни трошоци од типот на провизија која ја зема сајтот како посредник.
А и алибаба пошто нема како на поинаков начин да се плати останува на вас да си се договорите

Идеш на pay-pal и на почетната страна негде треба да пиши за испраќање пари, внесуваш email-от на тој што треба да ги прими, односно со тој email мора да има отворено сметка на pay-pal, избираш сума што треба да ја пратиш и праќаш, не е нешто сложено :D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
знам дека не е сложено... но знам и дека пејпалот ми е на словенија.
ама чим така викаш утре ќе му ги уплатам парите па да видиме што ќе биде. пишува од 2 до 4 недели ќе стигне.
несакам да го праќа преку дхл зошто ќе ме изгорат за царина...
а вака ако го царинат од пошта нема повеќе од 1000 денари да излезе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а можи да знаеме за што се работи :D

Провери си ги лимитите на акаунтот, требаше да го прашаш Skrill (поранешно moneybookers) дали ги прифаќаат, кај нив нај легално можеш да си отвориш акаунт и никој ништо да не ти речи :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
се работи за дијагностика за кола.
кошта 115 долари сосе превоз до македонија

утре ќе му платам на пејпал.. па нека го испрати.
имам заштита на купувачите од пејпал... се надевам нема да имам потреба да ја користам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Зошто не побараш некоја поефтина дијагностика, оние OBD II идат до кај 10-20$ :D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Зошто не побараш некоја поефтина дијагностика, оние OBD II идат до кај 10-20$ :D
имам таква, не е тоа што ми треба
autocom е тоа што го барам...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ако планирате да нарачате нешто по кинескиве страници правете го тоа побрзо пошто мислам дека кон 30-ти овај месец фаќаат новогодишни празници кај нив ::D, после тоа сите се 1-2 недели на одмор, а после тоа ќе им треба доста време за да ги испорачаат заостанатите нарачки
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!