Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 197773 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Сликата на ebay/aliexpress не е никаков индикатор за тоа што ке добиеш од продавачот.
Некои ставаат слики од оригиналните елементи а ќе добиеш елементи со на рака напишана вредност.
Некакво мерило барем според мене се коментарите од купувачите, рејтингот на продавачот, дали продава само електроника или продава и пижами. Според моето искуство специализираните продавачи имаат поквалитетни елементи и се поконстантни во тоа што го нудат.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сликата на ebay/aliexpress не е никаков индикатор за тоа што ке добиеш од продавачот.

Добро, да, тоа е така, но најчесто сум добивал она што сум нарачал ;). Но, да, имало и обратни ситуации.

Некакво мерило барем според мене се коментарите од купувачите, рејтингот на продавачот, дали продава само електроника или продава и пижами.

На eBay баш и нема некои коментари од купувачи... не поради друго, цело време нови sales прават, а коментарите за определен sale важат само додека е активен sale-от... а ги менуваат на неколку недели или месец ::).

Feedback-от на seller-от значи нешто, но најчесто, како што спомна, не продаваат само електронски компоненти, продаваат и секакви други глупости, така да :-\... и тоа не е баш некое мерило :-\.

Јас сепак би пробал со друг продавач и не оставам feedback додека не ги пробам. Ако пак ми изгорат, си ги барам парите назад. Ако излезат добри, ќе си добие feedback ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Колку што знам јас, на еbay стои feedback кај продавачот, позитивен, негативен, неутрален обично со коментар, за кој производ и од кого.
На огласите стојат коментарите само додека стои огласот.
Продавачите како tayda electronics, pollida 2008 и utsource на ebay за мене се имаат покажано добро.
Специјализираните продавачи со подолга историја се подобри и посигурни.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку што знам јас, на еbay стои feedback кај продавачот, позитивен, негативен, неутрален обично со коментар, за кој производ и од кого.

Да, ама ај иди барај ги TOP224 меѓу пижамите :P :D.

Продавачите како tayda electronics, pollida 2008 и utsource на ebay за мене се имаат покажано добро.

Никогаш немам купено од нив, секогаш сум купвал од шашма продавачи, па еве, да чукнам во дрво, не ми се покажало нешто како бофал ;).

Специјализираните продавачи со подолга историја се подобри и посигурни.

Нема збор... но и поскапи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Многу од ефтините компоненти (отпорници, диоди, кондензатори) кои ги продаваат по ebay/aliexpress се со иста или многу слична цена и кај "реномираните" продавачи како digikey, mouser, farnell и слични. Македонија е многу проблематична за набавка на компоненти од специјализирани компании, често голема поштарина, царините се огромни, доколку се работи со fedex, dxl и слични се ставаат смешни суми за шпедитерски услуги. Доколку пратката се погоди кај  експерт во веење знамиња се царинат пратки кои не подлежат на царина итн, итн.
Со поскапите компоненти не се исплати да се коцкаш, си купил 10 транзистори за 10$ излегува евтино еден транзистор 1$, кога од 10 само 2 работат излегува дека се по 5$. Скоро никој од продавачите не прифаќа поплаки на користени компоненти, си го залемил на плочата, можеби ти си го расипал. Расправај се по интернет дека не е така, времето изгубено можеби и муштерија се плус.
Кај специјализираните продавачи на ebay/aliexpress шансите се помали да се случи такво нешто, имаат реноме за чување.
Кај нив полесно се гледа feedbacк , и глобалниот feedback е индикатор бидејки е за електронски компоненти.
Малку поскапи компоненти е многу подобро и поисплатливо од  лотарија, најефтините компоненти иако се "исправни" може да не работат во некој уред.
Последните неколку порачки кои ги направив, вкупната цена на компоненти по порачка ми беше поефтина кај mouser отколку од ebay/aliexpress. Mouser и  digikey нудат бесплатна испорака над 50€, незнам дали тоа важи и за Македонија.

Само моето мислење и искуство.

Последните коментари се многу надвор од темата, подобро да се преместат во соодветната тема, да не ја гушиме оваа.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Со поскапите компоненти не се исплати да се коцкаш, си купил 10 транзистори за 10$ излегува евтино еден транзистор 1$, кога од 10 само 2 работат излегува дека се по 5$. Скоро никој од продавачите не прифаќа поплаки на користени компоненти, си го залемил на плочата, можеби ти си го расипал. Расправај се по интернет дека не е така, времето изгубено можеби и муштерија се плус.

Па ти нема да пишеш дека се расипале, LOL :D. Ќе пишеш дека не ти стигнале :D. Јас секогаш така правам :D. Немам намера да се расправам „абе бош ти се компонентиве, сакам да ми ги вратиш парите“ ::) :D. Си пишувам „не ми стигнаа, враќај пари“ и готово ;).

Последните неколку порачки кои ги направив, вкупната цена на компоненти по порачка ми беше поефтина кај mouser отколку од ebay/aliexpress. Mouser и  digikey нудат бесплатна испорака над 50€, незнам дали тоа важи и за Македонија.

Не знам... не сум нарачувал ни од Mouser ни од DigiKey... ако некој нарачувал нарачка која е над 50 евра од Mouser или DigiKey, нека пишe :).

Последните коментари се многу надвор од темата, подобро да се преместат во соодветната тема, да не ја гушиме оваа.

Кажи кај да сечам, ќе пресечам, навистина не знам каде :P :D... инаку, да, се согласувам дека темата се пренатрпува со вакви коментари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Некои пратки се со број за следење, на ebay не сите пратки,  но мислам дека на aliexpress сите се со следење. Неможе не ми стигна враќај парите, а и додека  прифати ке напишеш 10 пораки и ке чекаш 2 месеци.
 
Според мене од коментар 13 или 14 доколку може да ги копираш и во другата тема коментарите 10, 11 и 12 ке биде поразбирливо.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Некои пратки се со број за следење, на ebay не сите пратки,  но мислам дека на aliexpress сите се со следење. Неможе не ми стигна враќај парите, а и додека  прифати ке напишеш 10 пораки и ке чекаш 2 месеци.

Ми успеало повеќе од неколку пати да си ги вратам парите назад со „не ми стигна“ ;). На крајот на краиштата, секогаш имаш и PayPal dispute на располагање ;).

Генерално земено, откако научив како се работи со disputes, само еднаш се случило да не ми вратат пари, толку ;).

А за временскиот интервал... искрено, ич не ми е гајле. И два долари да се во прашање, тоа се мои пари. Ако сум се намерачил да си ги вратам назад, ќе си ги вратам ;).

Според мене од коментар 13 или 14 доколку може да ги копираш и во другата тема коментарите 10, 11 и 12 ке биде поразбирливо.

Ај ако може со линкови :D... и ако може „од овде натака сечи“ (не можам да правам copy, софтверот не го дозволува тоа, а и со право, тоа не се лично мои post-ови ;)), бидејќи во секоја друга ситуација станува комплицирано... ќе додадам референца до темава и post-овите ако мислиш дека тоа ќе биде проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Доколку има број за следење неможе да викаш не ми стигна, се знае каде е пратката.
Мислев за времето што ќе го изгубиш пишувајки пораки за да ти ги вратат парите, и времето изгубено додека cи ги чекал компонентите.

Според мене, сечи од постот на членот крема или после него.
Reply  #13
http://elektronika.mk/index.php?topic=14731.msg129064#msg129064
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Доколку има број за следење неможе да викаш не ми стигна, се знае каде е пратката.

Ако не го пише продавачот во dispute-от или ако ја пише таа информација, но точно не кажува каде е испорачана пратката, од каде ќе знае eBay или PayPal „шатерксиот работник“ кој работи на disputes каде е испорачана пратката? ;)

Мислев за времето што ќе го изгубиш пишувајки пораки за да ти ги вратат парите, и времето изгубено додека cи ги чекал компонентите.

Во меѓувреме нарачувам други, не му ја мислам многу ;).

Поентата е да си ги вратам парите, имам други на располагање во меѓувреме на PayPal, не се замарам премногу ;).

Според мене, сечи од постот на членот крема или после него.
Reply  #13
http://elektronika.mk/index.php?topic=14731.msg129064#msg129064

Processing... :P :D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Кога има број за следење tracking number a не id number, продавачот ке провери каде е пратката и ќе го напише во dispute, за него се изгубени пари.
Пред 2 месеци порачав Glow sticks од ebay на адресата во Струмица, кога го проверив бројот за следење пишуваше испорачано - пошта Струмица.
Кога ке се пожалам дека пратката не стигнала, секогаш добивам пораки да проверам кај комшии во пошта и слично. Доколку има tracking number продавачот го пишува во пораката со барање да чекам да стигне пратката.
Некои продавачи одолговлекуваат со цел да помине рокот за жалба и да пропадне порачката без разлика дали има број за следење или не. Никој несака да губи пари.
Имам читано по интернет, намерно се пријавувале пратки како не испорачани за да си ги вратат парите а им остане порачаното.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #852 on 16.09.2019, Monday, 14:02:28 (Edited 16.09.2019, Monday, 18:51:46) »
последно ова го нарачав, најефтино е, али ќе видиме како ќе се покажи

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/163836972091

Offline vladosh

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
луѓе да прашам си викам ,шо е работата со Farnell ,порачувам од таму последните два месеца или нешто така ,и бесплатна испорака беше ,планирав да порачувам работи следните недела две гледам ставиле 25 фунти ,некој порачува ли од таму ? или ако знаете некоја слична опција ,мислам дека Mouser и Digikey не испорачуват тука освен по фирмите ..ептен добро беше овоа со фарнел додека траеше ... некој работи ги нема у Логин ..плус како е се спакувано да ти е ќеф ..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Истото го потврдија и на некои соседни форуми, дека почнале да ставаат 25 фунти на секоја нарачка, така да тоа е тоа, добро беше додека траеше... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio