Author Topic: Дискусии за полнење на тонери (Refill)  (Read 3453 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ajде оваа тема нека е за дискусии за полнење на тонери-refill,цени,ресетирање на чипови итн.Ај јас прв да прашам ;D.Како оди ресетирањето на чипот кај ласерските принтери т.е кај тонерите,конкретно за HP laserjet P1102,тонерот е CE285A,како оди ресетирањето,хардверски или софтверски?Ако е хардверски сигурно е со додатен склоп,па да не има некој шема? ;D И која цена се,и дали ги има кај нас да се купат само чиповите?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

stefanjanevski

  • Guest
Знам дека можат да се полнат, а дека можат да се чипуваат тоа сеуште не сум слушнал. Знам дека еден тонер може да се наполни два до три пати, бидејќи ако го полниш повеќе од три пати и ваљаците што се внатре се расипуваат, па ќе почне да остава траги од страна, нема да печати исто ;)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве од мене едно видео за да видете како отприлика изгледа полнењето на еден тонер ;).

How to Refill SAMSUNG MLT-D104S, MLT-D104X, MLT-D1042S (104 series) Toner Cartridges

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас ке ви дадам неколку совети за тоа:
1. ако надвор дува и ти сакаш да го полниш тонерот надвор, одкажи се од тоа ако не сакаш да станеш како оџачар ;D (ми се има случено тоа)
2. ако кивате пак одкажете се од полнењето тонери, зашто можеби нема да се направите како оџачар, ама се околу вас ке направите лом
3. користете ракавици
4. ако работите дома во радиус од 1м околу вас се наредете со весници дека работата може да биде многу прљава ;D

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс имам некој прашок,боја е некоја ваљда,за ласерски принтери (фотокопири) вујко ми ми ја даде,1кг е и се фаќа на магнет,црна е,ептен ситна,како брашно е :D.Па се мислам дали со нејзе да го наполнам тонерот дека при крај е,ама па незнам што да правам за ова чипот...На тоа шишето пишува Olivetti developer 702,aма на нет некако слабо инфо најдов,освен што е 40евра кило ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Дискусии за полнење на тонери (Refill)
« Reply #5 on 31.01.2012, Tuesday, 08:54:12 (Edited 31.01.2012, Tuesday, 08:56:27) »
Еве вака: на пазарот постојат повеке типови прашина за полнење.Посебно е да речеме за HP,посебна за пример Brather.За
Canon и HP знам дека е иста (поситна гранулација).Веке на Јутјуб има туторијали како се полни секој тип.Секој тонер има своја специфика на полнење, а се продаваат на пазарот и посебни (резервни) делови како ваљак,бришач(гумен) и уште некои ситници ки се менуваат и тонерот е како нов и ако мајсторски се работи се полнат 10-15 пати.Најновиве серии имаат вграден чип кој брои страници и го ограничува користењето на страници.Значи,за тонерот е битно број на листови кои сте ги пуштиле преку него,а не колку и сте испечатиле! Често се случува и до половина полн ,нов,тонер да застане ,бидејки преку него поминале 1500 листа.Овие чипови се набавуваат лесно и чинат 200-300 ден.Постои можност некои чипови софтверски да се ресетираат,ама за секој тип треба да побарате податоци на Гоогле 8) Новите тонери со печатарот идат преполовени,односно со нив може да се извадат пример за HP околу 500 листови,додека со полнење истиот тонер вади 1500-2000 страници.Сепак тоа е посебен занает и верувајте мојов колега Влатко,кој се занимава со тоа (полни тонери и поправа печатари) воопшто и не се црни,односно во дукан на маса ги решава тие работи.Е ,сега, си користи некои *хом меид* направи ;D ,кои си ги направил по едно 15-20 години работа на тоа поле :D :D :D

stefanjanevski

  • Guest
Jaс имам некој прашок,боја е некоја ваљда,за ласерски принтери (фотокопири) вујко ми ми ја даде,1кг е и се фаќа на магнет,црна е,ептен ситна,како брашно е :D.Па се мислам дали со нејзе да го наполнам тонерот дека при крај е,ама па незнам што да правам за ова чипот...На тоа шишето пишува Olivetti developer 702,aма на нет некако слабо инфо најдов,освен што е 40евра кило ;D

Ти и предходно даде предлог ама тоа ти се струганици од железо чим се лепат со магнет, имам и јас такви дома :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мали ако се струганици од железо како што наведе стефан, колку бараш за да ти откупам дел од тоа ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Во врска со полненљето на тонери на HP laserjet P1102 принтер дали некој има пробано без чип дали работи :-\, инаку јас иамам пробано на ваков принтер и работеше и без чип :D инаку се полни и до 20 пати од овој модел и принта со ист квалитет доколку квалитетно е полнет со квалитетна боја има и специјални шишиња боја  за овој модел ХП и  1000 ден мислам се 500 или 1000г. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кај овој модел чипот е потребен само на старт,а потоа може и без него.Ама,ако застане тонерот,односно се блокира печатарот ,ти треба нов чип да го покренеш ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Моментално користам полнет тонер за Р1102, мислам дека не треба нов чип, треба да се распрашам, иначе квалитетот е ист како оригиналниот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а од прилика цената за тонер за HP LaserJet како се движи ?
јас имам HP Laser Jat P1005, за полнење ми бараа околу 600-700 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а од прилика цената за тонер за HP LaserJet како се движи ?
јас имам HP Laser Jat P1005, за полнење ми бараа околу 600-700 денари

Компатибилните се околу 1000 до 1200 денари, за полнење, тука некаде бараат, од 500 до кај 700 денари. Сам да го полниш е дефинитивно најевтино, но како што пиша Бојан, еднаш или два пати ќе се зезнеш сигурно ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс имам некој прашок,боја е некоја ваљда,за ласерски принтери (фотокопири) вујко ми ми ја даде,1кг е и се фаќа на магнет,црна е,ептен ситна,како брашно е :D.Па се мислам дали со нејзе да го наполнам тонерот дека при крај е,ама па незнам што да правам за ова чипот...На тоа шишето пишува Olivetti developer 702,aма на нет некако слабо инфо најдов,освен што е 40евра кило ;D

Ти и предходно даде предлог ама тоа ти се струганици од железо чим се лепат со магнет, имам и јас такви дома :)
Не бре па ти,не се такви,неверувам да се струганици од железо...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а од прилика цената за тонер за HP LaserJet како се движи ?
јас имам HP Laser Jat P1005, за полнење ми бараа околу 600-700 денари

Компатибилните се околу 1000 до 1200 денари, за полнење, тука некаде бараат, од 500 до кај 700 денари. Сам да го полниш е дефинитивно најевтино, но како што пиша Бојан, еднаш или два пати ќе се зезнеш сигурно ;D.

за компатабилен ми бараа 3000 ;D, а за полнење од 600 па до кај 1000 има понуди :)
сакам нешто да експериментирам малку со тонерот, па ако го зафркнам незнам дали ќе најдам за мали пари после пак некој кој би одговарал :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!