Други технологии > Сè останато

CNC Машина

(1/20) > >>

peceps:
CNC Машина што направив пред некое време:





Повеќето делови и материјали се купени од Хубо и Меркур.
Контролерот и моторите се од ebay.

GigaWatt:
Како што пишав и во темата за побарувањето на планови за CNC машина, одлична изработка ;). Имаш планови од оваа CNC машина? Претпоставувам контролирана е од PC. Преку кој порт ја контролираш?

peceps:
Контролирана е преку паралелен порт, софтверот е Mach 3.
Планови немам, ја правев по мои димензии. Прво ја нацртав во Google Sketchup, ама после направив многу измени:

--- Code: ---http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=6cef69f86c61c93f21eca034ff8ffb46
--- End code ---

Devil:
ме интересира какво вретено користиш и од каде го најде
исто ме интересира навојот на тој „мутерот“ што се движи по вретеното каков е, BorceBt мене ми рече да си набавам мутер кој од внатрешна страна има федери и навојот цело време ќе го лепат со навојот на вретеното, со тоа би се добило на прецизност, јас после пробав на ситен навој (и мутерот и штрафот со ситен навој) ставив повеќе мутери кој беа поврзани еден заеден, но не ми успеа затоа што на одредени места се закочува, едноставно не се со доволна прецизност правени

GigaWatt:

--- Quote from: Devil on 10.06.2012, Sunday, 23:39:23 ---исто ме интересира навојот на тој „мутерот“ што се движи по вретеното каков е, BorceBt мене ми рече да си набавам мутер кој од внатрешна страна има федери и навојот цело време ќе го лепат со навојот на вретеното, со тоа би се добило на прецизност, јас после пробав на ситен навој (и мутерот и штрафот со ситен навој) ставив повеќе мутери кој беа поврзани еден заеден, но не ми успеа затоа што на одредени места се закочува, едноставно не се со доволна прецизност правени

--- End quote ---

Изгледа баш така треба да го правиш, со мутер со федер, бидејќи прцизноста на самиот навој и мутерите изгледа не е преголема, па може да се случи да закочат на некое место мутерите ;).

Инаку, оваа идеја за CNC машина со вретено ми се допаѓа ;). Со соодветни преносни системи, може да се изведе и без степ мотори ;). Единствен проблем е тоа што е бааги поспора, но ако тоа не ви пречи, ова е многу поедноставно решение ;).

Инаку, еве го Google Sketchup фајлот ;).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version