Други технологии > Компјутерска технологија и софтвер

Поправка на графички

(1/2) > >>

MKD-Boy:
Дали сте пробале да поправите графичка картичка?

Инаку, искрено не ми изгледа баш како некоја многу комплицирана, технологија/електроника, но сепак кога ке застанеш со инструмент сепак изгледа малку комплицирано ;)
Инаку имам неколку расипани да речам прилично скапи графички од гтх сериите..му се мислев да ги расчачкам, и пробав една прилично постара графичка да ја оправам и ми успеа.
Сте имале искуство некое околу оправки?

krema:

--- Quote from: MKD-Boy on 14.12.2021, Tuesday, 16:11:41 ---пробав една прилично постара графичка да ја оправам и ми успеа.

--- End quote ---
Сподели како ја оправи!

MKD-Boy:

--- Quote from: krema on 14.12.2021, Tuesday, 16:23:39 ---
--- Quote from: MKD-Boy on 14.12.2021, Tuesday, 16:11:41 ---пробав една прилично постара графичка да ја оправам и ми успеа.

--- End quote ---
Сподели како ја оправи!

--- End quote ---
Детално чистење со алкохол, прелемување на сите чипови, убаво го вжештив графичкиот процесор, скоро на сите компоненти, им го стопив калајот.
(Инаку на чиповите им го исчистив стариот и ги прелемив со нов). Таа опција ја оправи графичка, и колку за тест му ја зголемив фрекфенцијата на работа, и ја оптеретив со игра која бара прилично јака графика. Работи графичката за мерак после цела операција, му ја дадов на едно пријателче вика по ,,цел ден чинчаат децата на компјутер гајле нема"

Е сега имам неколку со очигледно ,,изгорени" СМД компоненти, ама знам дека и да ги променам нема да функционира бидејќи има и нешто друго изгорено, што нормално не се гледа со голо око ;D.

krema:
Аааа епа супер, него со дувалка работеше, така?

MKD-Boy:

--- Quote from: krema on 14.12.2021, Tuesday, 19:49:01 ---Аааа епа супер, него со дувалка работеше, така?

--- End quote ---
Па нормално, инаку како ке прелемиш чип ;D.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version